Redukcja Zmarszczek - LA SYMETRIE

Botoks, toksyna botulinowa

Zabieg redukcji zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej potocznie zwanej botoksem, polega na iniekcji preparatu którego zadaniem jest zahamowanie uwalniania acetylocholiny.

Acetylocholina jest  neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Substancja działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia. 

Wskazania do zabiegów z użyciem botoksu obejmują głównie zmarszczki mimiczne, takie jak zmarszczki poprzeczne na czole, lwia zmarszczka, kurze łapki w okolicach oczu. Botoks może również być stosowany w celu korekcji asymetrii twarzy, podniesienia brwi czy zmniejszenia nadmiernego pocenia się.

Preparaty tego typu stosowane są  w medycynie w leczeniu różnych chorób jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, jak również nadmierną potliwości. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia substancji, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego.  

Inne sposoby na redukcję zmarszczek stosowane w La Symétrie to:  mezoterapia igłowa i mikroigłowa, termo lifting oraz  mechanostymulacja z wykorzystaniem specjalnej głowicy endermologii. Głębokie zmarszczki możemy wypełniać za pomocą kwasu hialuronowego.

Zabieg redukcji zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej wykonywany jest wyłącznie  przez lekarzy.

EFEKTY ZABIEGU

Efekt działania toksyny otulinowej zabiegu pojawia się po około 7 dniach i utrzymuje przez ok. 4-6 miesięcy.

Zależnie od miejsca podania:

 • redukuje zmarszczki,  
 • zmniejsza potliwość

Efekt końcowy zabiegów u każdego Pacjenta może się różnić w zależności od  rodzaju zastosowanego preparatu, indywidualnych cech Pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowanie się Pacjenta do zaleceń pozabiegowych.

Informacje

Preparat wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu podawana jest w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut.

Zabiegi można powtarzać co 6 - 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. 

Należy unikać masażu w miejscach wstrzyknięć. W ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu). Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności. Ślady po wkłuciach są prawie niewidoczne. Należy zrezygnować na kilka tygodni z sauny, która może niwelować działanie preparatu.

 • Zmarszczki mimiczne głównie w górnej części twarzy
 • Zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”)
 • Poprzeczne na czole
 • Pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”)
 • Zmarszczki dolnej części twarzy – „bruzdy marionetki”, na szyi, brodzie
 • Nadpotliwość dłoni i stóp

1 zabieg wystarcza na około 4-6 miesięcy.

15 – 20  minut

Mogą pojawić się zasinienia w miejscach iniekcji.

Brak/miejscowe w postaci kremu/maści

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona);
 • nadwrażliwość na składniki preparatu  (albuminy ludzkie);
 • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamy-cyna itp.); aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina); D-penicylamina (Cuprenil); cyklosporyna; tubokuraryna, pankuronium, galamina ;sukcynylocholina; linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża, okres laktacji.
 • osoby po 65 roku życia