Fizjoterapia - LA SYMETRIE




Fizjoterapia

Fizjoterapia

Fizjoterapia

Terapia manualna

Terapia manualna jest działem leczenia diagnostycznego i terapeutycznego. Jest to jedna z metod fizjoterapeutycznych, która jest między innymi formą specjalnie opracowanego masażu. Terapia manualna ma na celu wspomagać zarówno kręgosłup, jak i stawy. Oprócz masażu stosowane są także różne techniki ucisku oraz rozmaite chwyty. Wszystko to ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz uśmierzenie pojawiającego się bólu. Terapia manualna wykorzystywana jest zarówno w ortopedii, reumatologii, rehabilitacji, jak i neurologii. Ogromną zaletą tej metody jest jej duże bezpieczeństwo oraz to, że leczenie opracowywane jest indywidualnie, w zależności od schorzenia i stanu pacjenta.

Fizjoterapia - terapia w sporcie

TERAPIA W SPORCIE to perfekcja w osiągnięciach sportowych. Organizm podczas dużej aktywności sportowej wymaga maksymalnego obciążenia ciała, przez co sportowcy są często niezdolni do uprawiania aktywności sportowej. Odpowiadając ich możliwości, organizm z powodu urazów i dysfunkcji, które nie miałyby większego wpływu na przeciętnego człowieka jest uciążliwy w uprawianiu sportu. Nawet zdawałoby się, że drobne urazy mogą powstrzymać zawodnika przed skutecznym treningiem. W przypadku kontynuowania intensywnego treningu, sportowiec ulega retraumatyzacji, następnie uraz przechodzi w stan przewlekły i jest bardzo trudny do wyleczenia. Dlatego, jeśli działania usprawniające nie zostaną odpowiednio wdrożone, pojawiające się wkrótce wtórne urazy mogą zniweczyć lub znacząco zmniejszyć korzyści wynikające z angażowania sportowca w dalszą aktywność sportową. Fizjoterapia sportowa to umiejętność doboru i zastosowania różnych technik terapii u osób uprawiających sport, celem poprawy i przedłużenia jakości kariery w sporcie.

Fizjoterapia

Terapia stawu skroniowo-żuchwowego

Fizjoterapia w  leczeniu zaburzeń i bólów okolicy stawów skroniowo-żuchwowych polega  na normalizacji napięć w tkankach miękkich oraz przywracaniu prawidłowej, fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.

Proces leczenia fizjoterapeutycznego jest wielopłaszczyznowy, i oddziałuje, nie tylko na struktury bezpośrednio związane z narządem żucia i stawami skroniowo-żuchwowymi, ale również na połączenia pośrednie poprzez układ mięśniowo-powięziowy. Terapia dobierana jest indywidualnie do pacjenta i jego problemu.

Terapia Wad Postaw, Badanie Komputerowe Stóp i Kręgosłupa

Terapia Wad Postawy dedykowana jest zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, którzy zmagają się z wadami jak:

  • koślawość kostek i kolan,
  • przodo- bądź tyłopochylenie miednicy,
  • skolioza piersiowa i lędźwiowa,
  • problemy z równowagą i koordynacją,
  • plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe.

Badanie komputerowe stóp i kręgosłupa wykonywane są w oparciu o specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, wsparty oceną fizjoterapeutyczną. Do badania wykorzystywany jest podoskop badający nacisk na podeszwową stronę stopy, dzięki któremu można wykryć wady stóp jak również rozkład obciążeń oraz analizę stabilometryczną. To wszystko wpływa na możliwość skutecznej oceny samej postawy.

Badania stóp u dzieci pozwala na wczesne wykrywanie nieprawidłowości oraz wdrożenie odpowiednie terapii, dzięki której szybciej można skorygować wykryte wady. U dorosłych wskazana jest gdy pojawiają się bóle stóp, kolan, kręgosłupa, halluksy, szpotawość, czy koślawość pięt.

Fizjoterapia

Terapia Powięziowa FDM

Zadaniem terapii FDM, jest anatomiczna korekcja zniekształcenia układu powięziowego, czyli doprowadzenie deformacji do pozycji wyjściowej. W tym celu wykonywane są specjalne, manualne techniki opisane przez dr. Typaldosa, często z użyciem siły porównywalnej do siły, która zadziałała w momencie urazu doprowadzającego do zniekształcenia tkanki.

W diagnostyce FDM najważniejszym klinicznym kryterium jest mowa ciała w połączeniu z subiektywnym, werbalnym opisem dolegliwości przez pacjenta. Ważnymi kryteriami są: mechanizm powstania dolegliwości oraz testy kliniczne, palpacja, diagnostyka obrazowa, badania laboratoryjne itd. Jako testy kliniczne wykorzystywane są proste, łatwe do powtórzenia testy ruchomości, siły lub obciążenia dotkniętego obszaru

W testach brane są pod uwagę globalne, funkcjonalne wzorce ruchu zamiast skomplikowanych testów pojedynczych struktur, np.: stawów, nerwów, mięśni. Ciało ludzkie nie funkcjonuje w oddzielnych anatomicznych strukturach, dlatego w FDM testowane są całościowe wzorce i one poddawane są terapii. Diagnostyka składa się z:

  1. wizualnej analizy gestykulacji body language (mowa ciała),
  2. subiektywnego, werbalnego opisu dolegliwości,
  3. mechanizmu powstania dolegliwości,
  4. obiektywnych wyników badań (testy kliniczne, palpacja, diagnostyka obrazowa, wyniki laboratoryjne itd.).

Powięziowa terapia FDM to metoda, która zdobywa obecnie ogromną popularność wśród terapeutów i pacjentów na całym świecie, została stworzona w latach 90-tych przez osteopatę – dr Stephena Philipa Typaldosa. Zauważył on jak istotną rolę w różnego rodzaju schorzeniach oraz dysfunkcjach narządu ruchu odgrywa powięź. FDM to wyjątkowo skuteczna forma diagnozy oraz terapii dolegliwości bólowych w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego.

Terapia Ostrogi Piętowej i Halluksa

Ostrogi piętowe są to zmiany zwyrodnieniowe okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej, będące przyczyną powstania narośli kostnej, która powoduje zapalenie rozcięgna podeszwowego i ból ograniczający lub uniemożliwiający poruszanie się.

Początkowym objawem jest ból okolicy pięty pojawiający się po przeciążeniu stopy, następnie po każdym obciążeniu i wreszcie ból spoczynkowy. pierwszym sygnałem ostrogi piętowej często jest ból pięty, powodowany zapaleniem rozcięgna podeszwowego, czyli tkanki łącznej umiejscowionej między guzem piętowym, a palcami stopy. W terapii wykorzystujemy falę uderzeniową, terapię manualną, jak również taping medyczny. 

Paluch koślawy, haluks to schorzenie wynikające min. z noszenia niewłaściwego obuwia, dziedziczne genetycznie, w wyniku zapalenia rozcięgna podeszwowego, koślawości st.skokowego.  Wysoki obcas niewłaściwie skonstruowanego obuwia powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest obniżenie łuku poprzecznego. Natomiast spiczasty kształt butów bezpośrednio powoduje koślawe ustawienie palucha. Uważa się, że by wada mogła się rozwinąć muszą istnieć predyspozycje w budowie stopy, natomiast obuwie powoduje nasilenie dolegliwości i przyspieszenie postępu deformacji

Choroba jest trudna w leczeniu, dlatego już samo zmniejszenie dolegliwości jest sukcesem. Po latach pracy wypracowaliśmy skuteczny plan terapii, który daje pożądany efekt.

Wykonujemy indywidualne, karbonowe  wkładki ortopedyczne do obuwia, których zadaniem jest odciążanie nacisku w obrębie stopy oraz fizjoterapię z zastosowaniem terapii manualnej i powięziowej uzupełniając leczenie falą uderzeniową to skuteczne metody walki z dolegliwością.

Terapia Blizn

W naszym Centrum Zdrowia znajdziesz pomoc w zmniejszeniu widoczności blizn a także poprawy funkcjonalności tkanki. Możemy wpływać na prawidłowy przebieg gojenia. Pracujemy z bliznami po zabiegach operacyjnych jak cesarskie cięcie czy mastektomia, pourazowe, pooparzeniowe, pozapalne – powstające jako zejście zmian zapalnych lub ropnych w przebiegu np. trądziku, ospy wietrznej.

Pierwszy etap to opracowanie tkanki sąsiadującej, natomiast praca z samą blizną możliwa jest po zakończeniu procesu gojenia czyli ok 3-4 tygodnie od jej powstania.

Pracujemy z wykorzystaniem technik powięziowych oraz  urządzeń medycznych. Mówiąc o bliznach należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny ale także zdrowotny. Są to nowo utworzone tkanki odpowiedzialne za szereg zaburzeń.

W przypadku blizn stosujemy endermologię, falę uderzeniową  oraz iniekcję preparatem PRP – osocze bogatopłytkowe, które wspomagają redukcje kolagenu oraz ruchomość blizny. Terapia przynosi ulgę w bólu, pomaga przywracać czucie okolic blizny pacjentek oraz pełen zakres ruchu.

FIZJOTERAPIA DZIECI

Prowadzimy terapię dzieci w każdym wieku. Techniki pracy dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego małego Pacjenta. Pracujemy z takimi problemami jak:

  • wady postawy,
  • zespół wzmożonego i obniżonego napięcia mięśniowego,
  • koślawość stóp.