Dlaczego polecamy techniki łączone na walkę z niechcianym cellulitem i lokalnie występującą tkanką tłuszczową? - LA SYMETRIE
Baza wiedzy

Dlaczego polecamy techniki łączone na walkę z niechcianym cellulitem i lokalnie występującą tkanką tłuszczową?

Problem cellulitu oraz lokalnie występującej tkanki tłuszczowej jest złożony i może mieć różne źródła o czym przeczytasz w dalszej części naszego artykułu. Poszukiwanie odpowiedniej technologii, aby znaleźć odpowiedź na oczekiwania pacjentów zajęła nam prawie dwa lata. Tak! Tyle czasu trwał proces planowania wyboru odpowiednej technologii i zabiegów dla naszego Centrum Zdrowia i Urody.

Wraz z firmą ITP. S.A., dystrybutorem urządzeń do modelowania sylwetki, opracowaliśmy koncepcję technik łączonych dedykowanych dla problemu cellulitu i trudnych do usunięcia lokalnych depozytów tłuszczowych.

Opis technologii wykorzystywanych w terapiach łączonych La Symetrie znajdziesz poniżej. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby urządzenia o międzynarodowej sławie zagościły w podkrakowskim Centrum.

Accent Prime, izraelskiego producenta Alma Lasers, to najbardziej innowacyjne rozwiązanie technologiczne do modelowania sylwetki, redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu, a także redukcji blizn i rozstępów. System Accent Prime to zaawansowana, wielozadaniowa platforma zabiegowa łącząca w sobie technologie: fali radiowej unipolarnej o wysokiej częstotliwości (40,68 MHz), fali radiowej bipolarnej ultradźwięków m.in. Cold Shear WaveTM – zimnych ultradźwięków działających selektywnie na komórki tłuszczowe i ciepłych dających bardzo wysoki poziom kawitacji. Zastosowanie częstotliwości radiowej stymuluje lokalny metabolizm leczonego obszaru, doprowadza do jego przekrwienia i lepszego odżywienia. Moduł z ultradźwiękami efektywnie i selektywnie działa na depozyty tłuszczowe, bazując na wzroście przepuszczalności błon komórkowych, usprawnieniu oddychania tkankowego i pobudzeniu przemiany materii komórek, bez niszczenia otaczających struktur, takich jak: skóra, naczynia krwionośne i nerwy obwodowe. Błony komórkowe adipocytów poddane działaniu ultradźwięków zostają uszkodzone, pozwalając tym samym na opróżnienie się depozytu tłuszczowego w przestrzenie między tkankowe. Usuwanie tłuszczu odbywa się za pomocą procesów fizjologicznych, poprzez układ limfatyczny, układ krwionośny i system immunologiczny. Trójglicerydy z uszkodzonych komórek tłuszczowych uwolnione do płynu śródmiąższowego są stopniowo transportowane poprzez system limfatyczny oraz krwionośny do wątroby, gdzie ulegają ostatecznej neutralizacji1

Alliance Cellu M6® to najnowsza generacja urządzeń francuskiej firmy LPG SYSTEMS. Zastosowano w niej patent Enedermologie® Alliance, umożliwiający wykonywanie nieinwazyjnych zabiegów mechanostymulacji tkanki łącznej. Wykorzystana po zabiegu ultradźwiękami wspomaga opróżnianie komórek tłuszczowych wpływając jednocześnie na przyspieszenie metabolizmu komórkowego. Zadaniem zabiegów na ciało jest: wyszczuplanie, wygładzanie, ujędrnianie oraz modelowanie sylwetki. Stosowana w połączeniu z innymi procedurami medycyny estetycznej zwiększa efekty końcowe terapii.

Lipomassage LPG jest unikalną techniką modelowania sylwetki przy pomocy stymulacji komórkowej. Opatentowana rolka LPG wyposażone w niezależne silniczki, z możliwością dostosowania prędkości obrotów oraz kierunku, z funkcją ciągłego lub sekwencyjnego zassania, delikatnie ugniatają skórę i nagromadzony pod nią zapas tłuszczu, stymulując proces lipolizy, czyli uwalniania tłuszczu. Ponieważ skóra ma skłonności utraty elastyczności – wiotczenia, zabieg Lipomassage, stymulujący produkcję elastyny i kolagenu, jest daje miarodajne efekty w ujędrnianiu skóry.

Z kolei technologia MASTERPULS wykorzystuje działanie fali akustycznej. Leczenie falami akustycznymi (Acoustic Wave Therapy – AWT) polega na pobudzaniu tkanki, dzięki czemu wzrasta przepuszczalność błony komórkowej i uwolnienie z wnętrza komórek wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Produkty metabolizmu gromadzą się w przestrzeni śródmiąższowej, skąd są usuwane przez układ limfatyczny i krwionośny. Fale akustyczne poprawiają metabolizm tkanek i ułatwiają transport produktów katabolizmu do wątroby w celu ich wykorzystania.

W badaniach odnotowano wzrost nowo powstałych naczyń włosowatych, zapewniając lepsze odżywienie tkanki łącznej. Poprawia metabolizm i miejscowe mikrokrążenie poprzez tworzenie nowych naczyń krwionośnych. AWT mechanicznie oddziałuje na tkankę łączną w obszarach dotkniętych cellulitem, wygląd skóry się poprawia dzięki poprawie elastyczności skóry

Mechaniczny bodziec wytwarzany przez fale akustyczne przekształca się w aktywność chemiczno-biologiczną Zjawisko to nazywa się mechanodtransdukcją.

Jej działanie powoduje, że tkanka łączna się rozluźnia i zwiększa jędrność naskórka. Poprawia się krążenie krwi w tkankach, a komórki tłuszczowe zmniejszają swoje rozmiary. Błony komórkowe stają się tymczasowo przepuszczalne. Falę uderzeniową odróżnia od ultradźwięków przede wszystkim ekstremalnie wysoka amplituda ciśnienia.

Podsumowując – każda z technologii zastosowana samodzielnie przyniesie pożądany efekt w obszarze, do którego została stworzona. Działając trzema technologiami działamy na kilku poziomach, prowadząc do likwidacji komórek tłuszczowych a nie tylko ich obkurczenia, modelowania ciała i pozbycia się nawet najbardziej uciążliwego cellulitu.

Aby dobrać odpowiednie rozwiązania zaczynaliśmy od analizy problemu czyli etiologii cellulitu.

Jak bardzo złożony jest to problem dowiesz się poniżej.

Zaburzenia hormonalne, stany fizjologiczne takie jak ciąża oraz kolejne etapy życia kobiety znacznie wpływają na wygląd kobiecego ciała. Fizjologia żeńska zmieniająca się pod wpływem czynników egzogennych oraz endogennych w tym: wahań masy ciała, ciąża, poród, niewłaściwe odżywiania, siedzący styl życia, brak aktywności ruchowej, podłoże genetyczne, zmiany i zaburzenia hormonalne, choroby powoduje powstawanie nadwagi i otyłości oraz innych zaburzeń związanych z komórkami tłuszczowymi w tym: lipodystrofii, potocznie zwanej cellulitem.

Cellulit (ganoid lipodystrophy, GLD) – jest bardzo częstą przypadłością kobiet i nieco rzadszą mężczyzn; opisywany jest jako włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. Z każdym rokiem problem GLD dotyczy coraz większej grupy kobiet i to, co do niedawna wydawało się niemożliwe, także mężczyzn. Cellulit jest rodzajem lipodystrofii, z medycznego punktu widzenia jest to zaburzenie w rozmieszczeniu komórek tkanki tłuszczowej, które znajdują się w tkance podskórnej.

Czynniki wpływające na wygląd cellulitu:

  • większa ilość podskórnej tkanki tłuszczowej – otyłość sprzyja rozbudowie podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej – a zatem także cellulitu.
  • zaburzenia krążenia – powodujące wzrost ciśnienia w naczyniach włosowatych, zwolnienie przepływu krwi i powstanie obrzęków;
  • niezdrowa dieta – z nadmiernym spożyciem tłuszczów i węglowodanów, z dużą ilością soli, która powoduje zatrzymanie płynów w ustroju lub ubogo resztkowa, a przez to wywołująca zaparcia;
  • siedzący tryb życia – przyczyniający się do spowolnienia krążenia i przyrostu tkanki tłuszczowej;
  • zaburzenia układu nerwowego – wywołane stresem i towarzyszącą temu nadmierną produkcją kortyzolu przez korę nadnerczy, co wzmaga odkładanie się tkanki tłuszczowej w niektórych rejonach;
  • palenie papierosów – powodujące zmiany w mikrokrążeniu;
  • nadmierne spożywanie alkoholu – pobudzające lipogenezę;
  • ciąża – stan przyczyniający się do zastoju krążenia w kończynach dolnych;
  • leki – przeciwhistaminowe, przeciwtarczycowe oraz betablokery;
  • hormony zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych – odpowiadające za rozluźnienie podskórnej tkanki tłuszczowej i przyrost masy ciała;
  • przewlekły ucisk ciasną odzieżą – utrudniający odżywienie adipocytów i zaburzający ich metabolizm, co wzmaga lipogenezę (magazynowanie tłuszczu w adipocytach).
  • zmiany na poziomie tkanki tłuszczowej i w obrębie macierzy śródmiąższowej,
  • uwarunkowania płciowe dotyczące dymorficznej struktury skóry,
  • zaburzenia endokrynologiczne związane z nadmiarem estrogenów. Estrogeny należą do żeńskich hormonów płciowych, których jedną z funkcji jest regulacja metabolizmu tkanki tłuszczowej, ich nadmiar prowadzi do gromadzenia adipocytów właśnie w takich regionach ciała jak brzuch, uda i pośladki. Estrogen działając na naczynia krwionośne, powoduje wzrost ich przepuszczalności i zatrzymywanie wody w organizmie. Upośledza to metabolizm komórek tłuszczowych (adipocytów), które są niedokrwione. Dochodzi do powiększenia ich obwodu, rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także do powstawania mikrozatorów. Na skórze jest to odczuwalne jako grudki, guzki z wyraźnymi zagłębieniami.
  • W powstawaniu cellulitu bierze udział również insulina, katecholamina (adrenalina i noradrenalina) oraz hormony tarczycy.

Podział lipodystrofii – Klasyfikacja kliniczna:

  • cellulit twardy – płasko umiejscowione zmiany w obrębie tkanki podskórnej, najczęściej zlokalizowane na pośladkach, udach oraz na wewnętrznej stronie kolan. Najczęściej dotyka kobiety poniżej 25 roku życia oraz osoby aktywnie fizycznie. Skóra jest jędrna i zwarta, zmiany pojawiają się dopiero po uciśnięciu fałdu skórnego – widoczna jest wtedy tzw. Skórka pomarańczowa;
  • cellulit wiotki – najczęściej występuje u osób o niewielkiej aktywności fizycznej około 40 roku życia, a także u kobiet po znacznej redukcji masy ciała. W tej postaci cellulitu mogą pojawiać się rozszerzone naczynia krwionośne oraz żylaki spowodowane zaburzeniami krążenia. Do objawów należy wiotka, mało elastyczna skóra, widoczne są zagłębienia i wyczuwalne liczne grudki. Zmiany występują najczęściej na górnych i dolnych kończynach (okolice pośladków i brzucha);
  • cellulit obrzękowy – to najczęściej występująca odmiana tego schorzenia, objawem towarzyszącym jest ból, obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu limfatycznego i gromadzeniem się wody w tkankach. Skóra w okolicach zmian jest blada i cienka, po ucisku pozostają widoczne zagłębienia;
  • cellulit mieszany – to połączenie kliku odmian cellulitu, w tym odmiany twardej, wiotkiej, obrzękowej, może występować w różnych częściach ciała ze zróżnicowanym nasileniem zmian.

Zmiany termograficzne to:

  • ogniska przekrwienia wyraźnie otoczone obszarami niedokrwienia (Stadium I);
  • ogniska przekrwienia niewyraźnie ograniczone od obszarów niedokrwienia (Stadium II);
  • duże ogniska niedokrwienia, tzw. skóra leopardzie (Stadium III);
  • duże ogniska niedokrwienia, tzw. skóra leopardzie oraz tzw. obszar czarnej dziury (Stadium IV).

Z kolei do zmian histopatologicznych zalicza się:

  • obrzęk tkanki, rozpad i zmiany struktury adipocytów, rozszerzenia oraz pogrubienie śródbłonka naczyń żylnych i tętniczych (Stadium I);
  • objawy degeneracyjne adipocytów, hiperplazja i hipertrofia włókien siateczkowatych i srebrnochłonnych, mikroangiopatia skórna i podskórna, mikrowylewy (Stadium II);
  • kolagenoza i pozorne zmniejszenie ilości adipocytów, mikroguzki, zatarcie granicy pomiędzy skórą, a tkanką podskórną, dysmorfizm brodawek tłuszczowych, lokalna hiperkeratoza i liposkleroza (Stadium III);
  • zanik typowej budowy zrazikowej, większe guzki, liposkleroza rozlana, duże zmiany mikronaczyniowe, zmiany atroficzno­‍ dystroficzne naskórka i przydatków skóry, zatarcie granicy pomiędzy skórą, a tkanką podskórną (Stadium IV).

Ale dość o cellulicie, teraz kilka słów o problemie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej

Lokalne depozyty tłuszczowe

Często pomimo wielu wysiłków (dieta, ćwiczenia fizyczne) w pewnych obszarach ciała pozostaje tkanka tłuszczowa bardzo trudna do zredukowania. Najczęściej takie lokalne depozyty tłuszczu znajdują się na brzuchu, biodrach, udach, pośladkach, plecach i okolicy nadkolanowej. Miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej jest bardzo trudny do usunięcia.

Lokalne gromadzenie się tkanki tłuszczowej ma związek z czynnikami genetycznymi, czynnikami hormonalnymi, ale także wpływ ma siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, nieprawidłowa dieta.

Sposoby leczenia cellulitu i usuwania lokalnych depozytów tłuszczowych

Na rynku dostępnych jest szereg metod leczenia cellulitu o różnym stopniu skuteczności.

Proponowany przez La Symétrie Centrum Zdrowia i Urody innowacyjny model leczenia działa w trzech głównych kierunkach: poprawy mikrokrążenia, lipolizy oraz odbudowy skóry. Terapia będzie mieć zastosowanie w każdym rodzaju cellulitu oraz w każdym jego stadium. Dotychczasowe, dostępne metody leczenia można podzielić na:

Medyczne – w tym karboksyterapia, mezoterapia, lipoliza, liposukcja, liposukcja laserowa.

Kosmetyczne – masaż próżniowy, jonoforeza, ultradźwięki, mezoterapia bezigłowa, presotarapia, radiofrekwencja, elektrostymulacja, masaż, drenaż limfatyczny, body wrapping.

W sprzedaży dostępna jest cała gama kosmetyków, które zwalczają pomarańczową skórkę. Kremy na cellulit, balsamy i peelingi dostępne są w większości aptek i drogerii. Zawierają między innymi wyciągi z bluszczu, miłorzębu, winogron, zielonej herbaty, kawy, guarany czy alg morskich, które także przeznaczone są do redukcji efektu skórki pomarańczowej. Ich samodzielna skuteczność zabiegowa jest niewielka, można im oddać jedynie właściwości pielęgnacyjne. Połączenie odpowiednich preparatów z właściwie dobranymi do sylwetki zabiegami przyniesie korzystne działanie usunięcia nadmiernej ilości komórek tłuszczowych, redukcji cellulitu oraz zagęszczenie skóry.

Serdecznie zapraszamy do wypróbowania naszych procedur!

👉 📞 Skontaktuj się z nami i umów wizytę 👈

Bibliografia:

– Non-Invasive Short-Wave Guided Radiofrequency Device for Long-Term Sweat Reduction in Patients with Primary Axillary Hyperhidrosis: A Preliminary Study Prof. Igor Pinson, MD, PhD, Prof. Olga Olisova, MD, PhD, Prof. Irena Verkhogliad, MD, PhD. First Moscow State Medical University, Skin & Venereal Diseases Department, Moscow, Russia

– Unipolar radiofrequency treatment to improve the appearance of cellulite Macrene Alexiades-Armenakas ab; Jeffrey S. Dover acd ; Kenneth A. Arndt acde a Yale University School of Medicine, New Haven, CT, USA b Private Practice, New York, NY, USA c Dartmouth Medical School, Hanover, NH, USA d SkinCare Physicians, Chestnut Hill, MA, USA e Emeritus Professor, Harvard Medical School, Boston, MA, USA

– The Use of Hybrid Radiofrequency Device for the Treatment of Rhytides and Lax Skin DAVID J. FRIEDMAN, MD, AND LEON T. GILEAD, MD, PHDy

– Clinical, Laboratory, and MRI Analysis of Cellulite Treatment with a Unipolar Radiofrequency Device DAVID J. GOLDBERG, MD,y AMIN FAZELI, MD, AND ALEXANDER L. BERLIN, MD

– Uniform – Radiofrequency and Massage in Treatment of Cellulite – Michael Scheflan MD, Plastic Surgeon – Atidim Medical Center, Tel Aviv Israel

– A Standardized Total Energy– Delivered Protocol Using Hybrid Radio Frequency for Treating Rhytides and Lax Skin Victoria A. Cirillo-Hyland, MD

– Complementary clinical effects of topical tightening treatment in conjunction with a radiofrequency procedure David J. Goldberg1, Margarita Yatskayer2, Susana Raab2, Nannan Chen3, Yevgeniy Krol3 & Christian Oresajo2 1Skin Laser and Surgery Specialists of NY & NJ, New York, NY, USA, 2L’Oreal Research and Innovation, Clark, NJ, USA, and 3Skinceuticals Inc. NY, New York, NY, USA.

 
Share