Nadmierne wypadanie włosów - LA SYMETRIE
Baza wiedzy

Nadmierne wypadanie włosów

Jeżeli borykasz się z problemem jakim jest nadmierne wypadanie włosów to artykuł właśnie dla Ciebie!

Co może być przyczyną i jak sobie z tym radzić ?

 

Zacznijmy od tego, że wypadnie włosów to naturalny proces fizjologiczny, który nie powinien wzbudzać niepokoju. Dziennie tracimy ok 70-100 włosów.

 Włosy rosną i wypadają cyklinie . Wyróżniamy 3 fazy życia włosa: faza anagen  – faza wzrostu, faza katagen- faza inwolucji, faza telogen- faza spoczynku,

Na cykl włosa może mieć wpływ wiele czynników :

-predyspozycje genetyczne,

-współistniejące choroby,

-zła dieta,

– brak aktywności fizycznej,

– nadmierny stres,

 używki,

– zaburzenia hormonalne,

 -przebyte infekcje z udziałem gorączki,

 -leki,

– ciąża,

-zaburzenia wchłaniania.

Obecnie nadmiernie wypadające włosy to dosyć częsty problem z którym klienci zgłaszają się do gabinetu trychologicznego. Ponieważ czynników wyzwalających procesy utraty włosów jest bardzo dużo skupimy się na kilku wybranych czynnikach.

 Wraz z pojawieniem pandemii przyrost osób z problemami nadmiernej utraty włosów jest coraz większy. Niestety ciężki przebieg choroby covid-19 z towarzyszącą gorączką a co za tym przyjmowanie leków przeciwzapalnych u wielu osób wpłynął negatywnie na kondycję włosów. Co można zaobserwować? Przede wszystkim pogorszenie się jakości włosów, osłabienie ich, ścieńczenie oraz wzmożone wypadanie włosów. Choroby będą obniżały czynności mieszków włosowych. Taką reakcję można zaobserwować nawet po 4 miesiącach od  czynnika wyzwalającego.

 Często zauważa się korelację między nieprawidłowym profilem poziomu hormonów płciowych, przeważnie u kobiet. Estrogeny to żeńskie hormony, które silnie oddziałują na kondycje włosów, a zwłaszcza ich spadek wartości przy okresie menopauzy. Wahania poziomu androgenów również znacząco będzie oddziaływać na włosy.

 Dlaczego?

 Androgeny ,w szczególności testosteron w wyniku działania enzymu 5-alfa reduktazy zostaję przekształcony w bardziej aktywną formę  dihydroksytestosteron DHT, który może silnie oddziaływać na mieszki włosowe. Mieszki włosowe kurczą się a w efekcie przestają być zdolne do produkcji włosów.

W mieszkach włosowych występują liczne receptory dla DHT. U niektórych osób receptory te są silnie uwrażliwione na działanie DHT co skutkuję silną reakcją, która odpowiada między innymi za łysienie androgenowe.  

W diagnozie przyczyny nadmiernej utraty włosów bierze się również pod uwagę hormony tarczycy. Tarczyca to gruczoł wydzielniczy, którego praca regulowana jest na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego os podwzgórze-przysadka. W przypadku niedoczynności lub nadczynności tarczycy, które nie są pod kontrolą najczęściej skutkują nadmierną utratą włosów. W efekcie do mieszka włosowego nie jest dostarczana dostateczna ilość składników aktywnych a co za tym? osłabione włosy oraz brak odpowiedniego nawilżenia skóry głowy.

 

Po za czynnikami zewnątrzpochodnymi warto zwrócić uwagę na dietę. Co więc jest w diecie takiego ważnego i czy naprawdę może wpływać na kondycję włosów? Otóż tak. Wszelkie niedobory oraz zbyt mała podaż płynów będzie negatywnie wpływać na mieszki włosowe oraz łodygę włosa. Dobrze odżywiona skóra głowy to zdrowe i mocne włosy. Wszystkie niezbędne składniki potrzebne do produkcji włosów są pobierane z krwi. A więc stwierdzenie stajesz się tym co jesz nie bez powodu jest takie słynne.

Aby to miało sens nie możemy zapominać o stresie. Długotrwały stres przyspiesza procesy starzenia się skóry głowy, wzmaga procesy oksydacyjne, zaburza proliferację komórek. Mieszek włosowy na skutek długotrwałego stresu będzie słabszy, gorzej odżywiony przez co włosy będą osłabione, cienkie i łamliwe.

 

 

Jak sobie więc poradzić z problemem wypadania włosów?

Przede wszystkim zanim na własną rękę podejmiesz działania zgłoś się do specjalisty trychologa lub dermatologa. Najważniejszą kwestią podczas diagnozowania problemu jest znalezienie źródła problemu.

Czego możesz  spodziewać się na konsultacji trychologicznej?

Trycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykona badanie trychoskopowe oraz na podstawie zebranych informacji  zleci dodatkowe  badania labolatoryjne  jeżeli zajdzie potrzeba a także przedstawi propozycję planu leczenia i dobierze odpowiednią pielęgnację domową.

 

Jak możesz się przygotwać na wizytę?

-Nie myj włosów przed 24h,

– Nie stosuj środków do stylizacji włosów typu suchy szampon, lakier, pianka, czy żel,

– Zapamiętaj lub zapisz jakie produkty stosujesz do pielęgnacji domowej,

– Jeżeli masz to zabierz ze sobą aktualne badania morfologii krwi ( ostanie 3 mc).

 

Co warto jeść?

Owoce i warzywa to źródło witamin i mikroelementów przede wszystkim co potrzebujesz to: cynk, żelazo, miedź, selen, wapń, wit A, C, E, nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, oraz kwasy omega- 3. Zwróć uwagę również na produkty takie jak kasze, nasiona słonecznika, pestki dyni, soja, natka pietruszki, ryby, otręby, drożdże, jaja oraz oleje np. lniany, rzepakowy.

 

Pamietaj!

Dobre samopoczucie, balans między odpoczynkiem a pracą  jest również kluczowy. Długotrwały stres to czynnik, który działa destrukcyjnie na człowieka i nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie. Zaplanuj chwile dla siebie, zapewnij odpowiednią długość snu a  aktywność fizyczna pozwoli Ci zredukować  stres. Badania pokazały, że regularna aktywność fizyczna redukuję stres oraz poprawia krążenie krwi. Dzięki temu wszystkie tkanki oraz skóra stają się lepiej dotlenione i odżywione.

 

 

Share