WITAMINA C - LA SYMETRIE
Baza wiedzy

WITAMINA C

WITAMINA C

Co musisz o niej wiedzieć i dlaczego jest tak w ważna ?

Nie od dziś wiadomo, że jedną z ważniejszych witamin jest Witamina C. Witamina C, czyli kwas askorbinowy to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Pełni ona liczne funkcje w organizmie, a jej niedobór może mieć poważne konsekwencje. Ludzie, w przeciwieństwie do większości zwierząt i roślin, nie potrafią wytworzyć jej samodzielnie. Dlatego tak ważne jest dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy C z pożywieniem lub w postaci suplementu.

Co tak właściwie robi witamina C w organizmie?

Najważniejszą właściwością kwasu askorbinowego jest jego zdolność do tworzenia odwracalnego układu utleniania i redukcji. Chroni przed tzw. peroksydacją lipidów (błon komórkowych) reakcją prowadzącą do rozwoju stanu zapalnego w narządach. Nie tylko suplementacja doustna w tym wypadku jest ważna ale także stosowanie jej w kosmetykach bezpośrednio na skórę.

Witamina C występuję pod różną postacią nie mniej jednak najważniejsza i najbardziej stabilną jej formą jest Kwas 3-O-etylo-L-askorbinowy. To właśnie ona wykorzystywana jest w profesjonalnych kosmetykach. Jest zarówno hydrofilowa jak i lipofilowa dlatego dokładnie penetruje przez naskórkowo do skóry właściwej. W kosmetykach najlepiej witamina C sprawdza się w towarzystwie witaminy E. Dlaczego? Ponieważ w takim połączeniu wykazują silniejsze działanie przeciwutleniające.

Na jaką formę przyjmowania witaminy C zdecydować się?

Suplementacja doustna to nie wszystko. Aby witamina C mogła poprawnie zadziałać organizm musi wysycić się nią w odpowiednim stopniu. Nie zawsze podczas doustnej suplementacji jest to możliwe zwłaszcza jeżeli jesteśmy obciążeni chorobami, prowadzimy niezdrowy trym życia bądź po prostu przyjmujemy  nie odpowiednią jej formę .

Wyniki badań wycinków skóry pobranych od kobiet po menopauzie, stosujących 5% kwas L-askorbinowy na jedno przedramię, a podłoże na drugie, wykazały wzrost poziomu mRNA dla kolagenu I i III. Ponadto aktywność tkankowego inhibitora metaloproteinazy 1 była również zwiększona, co wskazuje, że miejscowo stosowana witamina C może także zmniejszać uszkodzenie kolagenu.

Autorzy badań zwrócili uwagę, że pacjentki, u których stwierdzono największą  reakcję na miejscowe stosowanie witaminy C, spożywały małe ilości witaminy C w diecie, co sugeruje, że aktywność komórek skóry można zwiększyć przez miejscowe stosowanie witaminy C.

W przypadku kiedy chcemy silnie zasymulować skórę  w kierunku ujędrnienia, poprawić jej elastyczność oraz koloryt to niezbędnym działaniem jakie należy podjąć to zacząć stosować odpowiednią formę witaminy C najlepiej w postaci skoncentrowanej np. odpowiednie serum. Pielęgnacja skóry to jedno natomiast zastosowanie dodatkowego boostera na skórę da nam oczekiwane rezultaty.

Pytanie zatem kiedy włączyć do codziennej pielęgnacji witaminę C?

Najlepiej od razu. Jeżeli nasza skóra jest zmęczona , jest podatna na czynniki zewnętrzne lub utraciła elastyczność . Nawet jeżeli chcesz zdecydować się na celowany zabieg w kierunku polepszenia owalu twarzy, zwiększenia jędrności skóry to wcześniejsze stosowanie witaminy C na skórę przygotuję ją do właściwej stymulacji. Komórki, które są odpowiedzialne za syntezę kolagenu lub elastyny będą miały odpowiednie zasoby składników, dzięki którym staną się produktywne a efekty zabiegów wykonywanych w gabinecie znacznie lepsze. 

 Poddając się zabiegom laserowym, zabiegom przy użyciu fali radiowej czy peelingom chemicznym wywołujemy stan zapalny  czyli stres oksydacyjny, który ma na celu stymulować produkcję kolagenu czy rozjaśnienie skóry.

 Zatem stosowanie witaminy C na skórę wydaje się mieć istotne znaczenie również nie tylko w trakcie regeneracji skóry po zabiegach, ale również na co dzień, u osób dojrzałych (po 35 roku życia), gdy zdolności syntezy kolagenu obniżają wraz z wiekiem.

Podsumowanie działania witaminy C

  • Wykazuje dobrą penetrację przeznaskórkową,
  • Działa jako przeciwutleniacz i ”wymiatacz wolnych rodników”,
  • Działa rozjaśniająco i rozświetlająco na skórę o poszarzałym kolorycie, z przebarwieniami,
  • Stymuluje syntezę kolagenu,
  • Wzmacnia skórę naczynkową,
  • Zmniejsza stany zapalne.
peelingi chemiczne
Share